Bu internet sitesi, Türkiye’deki okuyucular için hazırlanmıştır. Başka bir ülkenin internet sitesini görüntülemek isterseniz, lütfen
Bu internet sitesi, Türkiye’deki okuyucular için hazırlanmıştır. Başka bir ülkenin internet sitesini görüntülemek isterseniz, lütfen ülkenizi seçiniz

İNFLAMATUVAR BARSAK HASTALIĞINIZI YÖNETİN

Ne Ülseratif kolitin ne de Crohn hastalığının kesin bir tıbbi tedavisi yoktur. Ancak hastalığı yönetmek ve alevlenmeler ile komplikasyonları önlemek için hastalığı kontrol altına almaya yardımcı yöntemler mevcuttur. Bunlar:

İnflamatuvar Barsak (Bağırsak) Hastalığınızı ne derece iyi yönettiğinizi takip etmek için İnflamatuvar Barsak Hastalıkları Durum Testimizi deneyin. Birkaç basit soruya yanıt vererek aşağıdakileri öğrenebilirsiniz:

  • Kişiye özel sağlık ipuçları
  • İnflamatuvar Barsak (Bağırsak) Hastalığınızı daha iyi yönetmek için yaşam tarzına odaklı pratik öneriler
  • Diyet, beslenme, ilaç kullanımı ve ilişkiler hakkında bilgiler

İnflamatuvar Barsak (Bağırsak) Hastalıklarında İlaç Kullanımı

İlaç kullanımı, gerek Ülseratif kolitin gerekse Crohn hastalığının yönetilmesine yardımcı olmada hayati bir öneme sahiptir. İlaçlar genellikle, barsaklardaki (bağırsaklardaki) inflamasyonun azalmasına yardım ederek etkilenen bölgelerin iyileşmesini sağlar. Bu, ishal, rektumda kanama ve karın ağrısı belirtilerini hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Tedavinin amacı:

  • Alevlenme belirtilerini azaltmak
  • Remisyonu (belirtilerin mevcut olmaması) sağlamak. Doktorunuz bunu ‘remisyonu başlatma’ olarak tanımlayabilir. Belirtileriniz kontrol altına alındıktan sonra tedavinin amacı, sizi uzun dönemde herhangi bir belirtiden uzak tutmak olacaktır. Buna ‘idame tedavisi’ denir.
  • Komplikasyonları önleyerek yaşam kalitesini iyileştirmektir.

Bu farklı amaçlar için kullanılan bazı ilaçlar aynı olabilir ancak hastalığın farklı aşamalarında, farklı dozlarda ve farklı süreler için verilmektedir.

Tedavinin türü, genel sağlığınıza ve hastalığın sizi nasıl etkilediğine bağlı olarak farklılık gösterecektir. Tedavi planınız aşağıdaki unsurları temel alır:

  • Hastalığınızın Ülseratif kolit veya Crohn hastalığı olması
  • Sağlık geçmişiniz ve tedavi geçmişiniz
  • Kişisel ihtiyaçlarınız, istekleriniz ve beklentileriniz

Ülseratif koliti olan kişiler için tedavi, kalın barsağın (bağırsağın) etkilendiği miktara ve inflamasyonun (iltihabın) şiddetine bağlıdır. Örneğin, barsağın (bağırsağın) alt kısmındaki hastalık, rektuma doğrudan lavman veya fitille ilaç uygulanarak tedavi edilebilir. Ama barsağın (bağırsağın) diğer bölümlerindeki inflamasyon, ağızdan alınan tabletlerle tedavi edilebilir.

Crohn hastalığı tedavisinde de genellikle ilk yaklaşım, Ülseratif kolitin tedavisinde kullanılan ilaçları kullanmaktır. Ancak Crohn hastalığında, inflamasyonu kontrol altına almak ve idame tedavisinde belirtilerin geri gelmesini engellemek için, bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar (azatioprin, 6-merkaptopurin veya metotreksat) daha yaygın kullanılır.

Her iki hastalıkta da, ilaçla tedavi genel olarak ilk yaklaşım olsa da, ilaç yeterli gelmediğinde veya komplikasyonlar olduğunda, ameliyat gerekli olabilir. Ameliyat ihtimalini merak ediyorsanız doktorunuzla görüşün.

Tedavi planının oluşturulması

Size Ülseratif kolit veya Crohn hastalığı tanısı konulduğunda, doktorunuz sizin için genellikle idame tedavisini de içeren bir tedavi planı tasarlayacaktır. İdame tedavisi, herhangi bir alevlenmeyi önlemek için her gün almanız gereken ilaçlar anlamına gelir.

Hastalığın seyrini izlemenin yanı sıra, tedavinin işe yaradığından ve size ve yaşam tarzınıza uygun olduğundan emin olmanız için düzenli olarak kontrol randevularına gitmeniz gerekecektir.

Bu tedavi planını mümkün olduğu kadar uygulamaya çalışın, bu İnflamatuvar Barsak (Bağırsak) Hastalığını kontrol altında tutmanın en iyi yoludur.

Plan başarısız oluyor gibi görünürse ve herhangi bir yan etkiden zarar görmeye başlarsanız, doktorunuzla konuşun. Doktorunuz ilaçlarınızı buna göre yeniden değerlendirebilir veya değiştirebilir.

İnflamatuvar Barsak (Bağırsak) Hastalıkları alanında çalışan bir hemşireye de başvurabilirsiniz. İlgili hemşire size ilave destek, diğer bilgi kaynakları ve hasta destek grupları hakkında ayrıntılı bilgi verebilir.

GERİBİLDİRİM FORMU