Bu internet sitesi, Türkiye’deki okuyucular için hazırlanmıştır. Başka bir ülkenin internet sitesini görüntülemek isterseniz, lütfen
Bu internet sitesi, Türkiye’deki okuyucular için hazırlanmıştır. Başka bir ülkenin internet sitesini görüntülemek isterseniz, lütfen ülkenizi seçiniz

GENEL İPUÇLARI

Ülseratif kolitiniz veya Crohn hastalığınız için ilaç almanın yanı sıra, yediklerinize, formunuza ve aldığınız diğer ilaçlara da (İnflamatuvar Barsak Hastalıkları ile hiç ilgileri yokmuş gibi görünseler de) özellikle dikkat etmelisiniz.

İşte İnflamatuvar Barsak Hastalıklarını yönetmek için bazı genel ipuçları:

  • Doktorunuzun verdiği tedavi planını takip edin: Doktorunuzun verdiği ilaçları kullanın. İyi hissettiğiniz için ilaçları bırakmayın. İlaçları bırakıp bırakamayacağınızı ve ne zaman bırakabileceğinizi doktorunuzla görüşün.
  • Alevlenmeden şüphelenirseniz: Belirtileri fark ettiğiniz anda vakit kaybetmeden tedaviye başlayın veya doktora gidin. Her zaman az bir miktar ilacı evde hazır bulundurun, böylece tedaviye hemen başlayabilirsiniz.
  • Mide infeksiyonu, Ülseratif koliti olan kişilerde atakları tetikleyebilir. Yiyecek hazırlarken hijyene önem verin ve mide infeksiyonuna maruz kalabileceğiniz durumlardan kaçının.
  • Atak tetiklediğini önceki deneyimlerinizden bildiğiniz yiyeceklerden veya durumlardan kaçının ve uzmanınızla kararlaştırdığınız diyete sadık kalın.
  • İndometasin, ibuprofen ve naproksen gibi non-steroidal antiinflamatuvarları (NSAID) mümkün oldukça kullanmayın. Bu ilaçlar, bazı kişilerde barsak hastalığının alevlenmesini tetikleyebilir. Ağrı kesiciye ihtiyacınız olduğunda parasetamol kullanabilirsiniz.
  • Sigarayı bırakın, özellikle de Crohn hastalığınız varsa. Sigara kullananlarda atak ve ameliyat riski sigara kullanmayanların iki katı fazladır.
  • İshali önleyen yöntemleri uygularken dikkat edin. Loperamid veya kodein gibi bilinen ishal önleyici ilaçlar bazı İnflamatuvar Barsak Hastalarına iyi gelebilir ama birçok diğer hasta için aslında tehlikelidir. Böyle bir ilaç almadan önce daima doktorunuzun onayını alın.
  • Basur (Hemoroid) – İnflamatuvar Barsak Hastası olmayan kişiler basurlarını bir poliklinikte kolaylıkla ayakta tedavi ettirebilirken, İnflamatuvar Barsak Hastaları, doktorlarının detaylı değerlendirmesinden geçmeden rektumda en ufak bir müdahale bile yaptırmamalılardır.

GERİBİLDİRİM FORMU