Bu internet sitesi, Türkiye’deki okuyucular için hazırlanmıştır. Başka bir ülkenin internet sitesini görüntülemek isterseniz, lütfen
Bu internet sitesi, Türkiye’deki okuyucular için hazırlanmıştır. Başka bir ülkenin internet sitesini görüntülemek isterseniz, lütfen ülkenizi seçiniz

İNFLAMATUVAR BARSAK HASTALIKLARININ NEDENLERİ NELERDİR?

İnflamatuvar Barsak (Bağırsak) Hastalıklarının nedenleri hala tam olarak net değildir. Ancak birçok uzman, bunun çok faktörlü (çeşitli farklı etkenin rol oynadığı) bir açıklaması olduğuna inanmaktadır. Bu faktörler aşağıdakileri içerebilir.

  • Genetik:
    • Bilim insanları halihazırda, NOD2/CARD 15 adı verilen ve Crohn vakalarının en az yüzde 20’sinde rastlanılan bir gen tespit etmiş bulunuyorlar. Hastalıktan etkilenen bireylerin yüzde 15 ila 20’ sinin bu hastalıklara sahip olan bir akrabası olabilmekte, ancak henüz kalıtım yoluyla geçtiğine dair kesin bir bulgu bulunmamaktadır.
    • Araştırmacılar Ülseratif Kolitin kalıtsal olabileceğini buldular. Aslında, ülseratif koliti olan insanların yüzde 20’sinin ülseratif koliti veya Crohn hastalığı olan birinci dereceden bir akrabaları (birinci dereceden kuzen veya daha yakın) bulunmaktadır. Bu nedenle, belirli bir ilişki tespit edilememiş olsa da genetik faktörler hastalıkta rol oynamaktadır.
  • Vücudun bağışıklık sisteminde uygunsuz bir reaksiyon
  • Çevreyle ilgili bir faktör

Bu da, aile bireylerinin Ülseratif Kolit veya Crohn hastalığına yakalanıp yakalanmayacaklarını tahmin etmenin bir yolu olmadığı anlamına gelmektedir.

Nedeni ne olursa olsun, Ülseratif Kolitte ve Crohn hastalığında, bir şeyin bağışıklık sistemini tetiklediği ve bunun da barsaklarda inflamasyon yarattığı düşünülmektedir. Bu inflamasyon olması gerektiği gibi sona erdirilmediğinde, gastrointestinal kanalda hasara ve Ülseratif Kolit ile Crohn hastalığına yol açmaktadır.

Önemli bir husus, ne Ülseratif kolitin ne de Crohn hastalığının bulaşıcı olduğudur. Bunun anlamı, bu durumdaki birinden hastalık ‘kapamayacağınız’ gibi, hastaysanız siz de başkalarına ‘bulaştıramazsınız’.

İnflamatuvar Barsak Hastalıkları belirtilerini kötü yönde etkileyebilen olası tetikleyiciler

İnflamatuvar Barsak (Bağırsak) Hastalıklarının kesin nedeni net olmasa da, belirtilerin kötüye gitmesine neden olan bazı tetikleyiciler vardır.

Bunların arasında:

İnflamatuvar Barsak Hastalıkları ile yaşamak hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

GERİBİLDİRİM FORMU