Bu internet sitesi, Türkiye’deki okuyucular için hazırlanmıştır. Başka bir ülkenin internet sitesini görüntülemek isterseniz, lütfen
Bu internet sitesi, Türkiye’deki okuyucular için hazırlanmıştır. Başka bir ülkenin internet sitesini görüntülemek isterseniz, lütfen ülkenizi seçiniz

İNFLAMATUVAR BARSAK HASTALIKLARI İLE YAŞAMAK

İnflamatuvar Barsak (Bağırsak) Hastalıkları tanınız yeni konmuş olsa da veya İnflamatuvar Barsak Hastalıkları ile uzun zamandır yaşıyor da olsanız, İnflamatuvar Barsak Hastalıklarının gündelik hayata olası etkilerini bilmeniz, hastalığı daha iyi yönetmeniz için olumlu değişiklikler yapabilmeniz için gereklidir.

İnflamatuvar Barsak (Bağırsak) Hastalıkları  olan çoğu kişi, hayatını normal ve üretken bir şekilde sürdürebilir. Ülseratif kolit veya Crohn hastalığı ile yaşıyor olmanız, yaşam biçiminiz ile hastalığınızı dengelemeniz gerektiği anlamına gelir. Bu da beslenmede, yaşam biçiminde ve aynı zamanda ilişkilerde değişiklik yapılması demektir.

İnflamatuvar Barsak (Bağırsak) Hastalığınızın olması bazen hayatınızın farklı alanlarını etkileyebilir. Çoğu zaman ‘iyi’ hissetseniz de, kronik bir durumunuz olması bazen bunaltıcı olabilir. Aynı zamanda Ülseratif kolitin veya Crohn hastalığının olası mali etkilerinin yanı sıra, kişisel ve sosyal hayatınıza etkileri, okul ve iş hayatı gibi konular hakkında endişeli hissedebilirsiniz.

Bu durumunuzu eşinize, arkadaşlarınıza, öğretmenlerinize, işvereninize ve iş arkadaşlarınıza söylemeniz gerekip gerekmediğini merak ediyor olabilirsiniz. Veya dışarı çıktığınızda tuvalete ulaşma ihtiyacı gibi pratik zorlukların üstesinden gelmeye çalışıyor olabilirsiniz. İnsan ilişkileri, evlenmek, çocuk yapmak ve aile kurmak haklı endişelerdir.

Yapmanız gereken en önemli şeylerden biri, hastalığınız hakkında mümkün olan her şeyi bilmeniz ve kendi bakımınızı yapabilmenizdir.. Doktorunuzla birlikte kararlar vermek ve kaygılarınızı birlikte ele almak, size durumunuz üzerindeki kontrol hissini geri kazandıracaktır. Her türlü kaygınızı açıkça ve dürüstçe dile getirmeniz ve anlamadığınız bir şey olduğunda veya aldığınız yanıt net olmadığında sorular sormanız size çok yardımcı olacaktır.

İnflamatuvar Barsak (Bağırsak) Hastalıklarınızı yönetmeye yardımcı olması için yaşam biçiminizde önemli bazı düzenlemeler de yapabilirsiniz. Beslenme ve duygusal açıdan sağlıklı olmak gibi şeyler durumunuzu gerçekten olumlu yönde etkileyebilir.

Aşağıdaki bölümler, tanıdan sonra yapılacakları içerir:

İsterseniz İnflamatuvar Barsak Hastalıkları Durum Testimizi kullanarak, İnflamatuvar Barsak (Bağırsak) Hastalıklarınızı ne derecede iyi yönettiğinizi görebilir ve size yardımcı olacak size özel bazı ipuçları edinebilirsiniz.

İnflamatuvar Barsak (Bağırsak) Hastalığınızın olması, yaşam biçiminizde değişiklikler yapmanız gerektiği anlamına gelebilir ama hayatınızı dolu dolu ve üretken bir şekilde sürdürmekten alıkoymamalıdır.

GERİBİLDİRİM FORMU