Bu internet sitesi, Türkiye’deki okuyucular için hazırlanmıştır. Başka bir ülkenin internet sitesini görüntülemek isterseniz, lütfen
Bu internet sitesi, Türkiye’deki okuyucular için hazırlanmıştır. Başka bir ülkenin internet sitesini görüntülemek isterseniz, lütfen ülkenizi seçiniz

İnflamatuvar Barsak Hastalıkları İle okul hayatı

Okulda veya üniversitede okuyorsanız, inflamatuvar barsak (bağırsak) hastalığınızla başa çıkmak ve çalışmalarınızda başarılı olmaya devam etmek için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

Okulda

Ebeveynleriniz okulunuza Crohn hastalığınız veya ülseratif kolitiniz hakkında hâlihazırda bilgi vermiş olabilirler ama gene de öğretmeninizle şunları konuşabilirsiniz:

 • Ne gibi bir ilave desteğe ihtiyacınız olabileceğini, örneğin ödev/proje teslim tarihleri için daha uzun zaman, bazı çalışmalarınızı evden yapabilme ve ders saatleri içinde tuvalete gidebilme izni gibi
 • Nelerle mücadele etmeniz gerekebileceğini
 • Okuldaki yemeklerle ilgili konuları: Ders esnasında bir şeyler yemeniz gerekebilir veya okulda çıkan yemekleri her zaman yiyemeyebilirsiniz

Öğretmeninizle açıkça konuşmanız, okulunuzun sizi desteklemesinde yardımcı olacaktır. Sizin için daha kolay olacaksa anne/ babanızdan veya bir arkadaşınızdan sizinle gelmelerini isteyebilirsiniz.

Üniversiteye gitmek

Üniversiteye gitmek büyük bir başarı ve heyecan verici bir fırsattır. İnflamatuvar Barsak (Bağırsak) Hastalığınız varsa, özellikle evden de ayrılıyorsanız yeni bir ortamda hastalıkla nasıl başa çıkacağınızı merak ediyor olabilirsiniz.

Üniversiteye İnflamatuvar Barsak (Bağırsak) Hastalığım olduğunu anlatmalı mıyım?

Üniversitenize veya yüksekokulunuza hastalığınızı anlatmak zorunda değilsiniz. Ancak onlara anlatmanız, size destek olmaları açısından yararlı olabilir.

Üniversite yetkililerine anlatacağınız her şey gizli kalacak ve sizin onayınız olmadan hiçbir bilgi başkalarına aktarılmayacaktır.

Üniversiteler ne tür bir destek verebilirler?

Dünyanın neresinde olduğunuza ve ne tür bir üniversiteye gittiğinize bağlı olarak, hastalığınıza yardım edecek farklı seçenekler olacaktır.

Ne tür bir yardımın ve desteğin mevcut olduğunu öğrenmenin bir yolu, üniversitenin veya yüksekokulun Öğrenci Engelli Hizmetleriyle (okulunuzdaki adı farklı olabilir) irtibata geçmektir. Engelli olarak kayıtlı olmasanız da İnflamatuvar Barsak (Bağırsak) Hastalığınızın olması, ilave ihtiyaçlarınızın olduğu ve bu yolla verilen desteklerin bazılarından yararlanabileceğiniz anlamına gelebilir.

İnflamatuvar Barsak (Bağırsak) Hastalıkları gibi kronik bir tıbbî hastalığınız varsa, genellikle aşağıdaki şekilde uygulamalar olacaktır:

 • Halsizlik sorun haline geldiğinde sınavlarda veya ödev teslim tarihlerine ek süre verilmesi
 • Ders sırasında yemenize veya ilaç almanıza izin veren düzenlemeler
 • Dersler veya atölye çalışmaları/çalışma grupları sırasında tuvalet molası ihtiyaçlarınıza öğretmenlerinizin anlayış göstermesi

Kendi kendime nasıl yardımcı olabilirim?

Üniversitedeki ve yüksekokuldaki hayatınızı kolaylaştırmak için yapabileceğiniz birçok şey vardır.

 • Dersler veya atölye çalışmaları/çalışma grupları sırasında çıkışa yakın oturun, böylece gerektiğinde hızlıca çıkabilirsiniz
 • Kilitli bir dolabınız varsa, ihtiyaç olma ihtimaline karşı yedek kıyafetler bulundurun
 • İlaçlarınızı daima yanınızda taşıyın ve normal şekilde kullanın. Konferans, seminer veya dersler sırasında ilaç almak sizi kaygılandırıyorsa, öğretmeninizle/danışmanınızla veya bölümünüzden biriyle konuşun.

Öğretmeninizle/danışmanınızla veya öğrenci destek bölümünden biriyle konuşmak da yararlı olabilir. Bu sizi utandırabilir ama bölümünüz kronik hastalıkları olan öğrencilere muhtemelen alışkındır. Size ders verecek öğretim üyelerine durumunuzu açıklamanız, durumunuza gösterecekleri anlayışın artmasına ve böylece gerekli desteğin ve düzenlemelerin yapılmasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda, hastalığınız yüzünden derslere giremediğinizde ‘dalga geçiyor’ gibi görünmemenizi sağlayacak ve bölüm personeli size kaçırdığınız derslerin notlarını tedarik edebilecektir.

Öğretmeninizle/danışmanınızla aşağıdaki konuları konuşabilirsiniz:

 • Tuvaletlerin nerede olduğu mümkünse personel tuvaletini kullanma izni alıp alamayacağınızı öğrenin
 • Geç kalma durumu: İnflamatuvar Barsak Hastalığınız yüzünden geç kalabileceğiniz zamanlar olacağını   öğretim üyeleri bilmelidir.
 • Aralar dışında da yemek yemek. Düzenli olarak az miktarda yemeniz gerekiyorsa dersler/seminerler sırasında yemeniz gerekebilir
 • Hastalıktan dolayı veya doktor randevuları nedeniyle devamsızlık: Alevlenme sırasında veya kendinizi kötü veya yorgun hissettiğinizde dersleri kaçırabilirsiniz. Arayı en iyi şekilde nasıl kapatabileceğinizi öğrenin.
 • Okul gezileri. Bir geziye çıkacaksanız, geziyi düzenleyenin hastalığınızı bildiğinden ve gerek yolculuk gerekse konaklama süresince tuvalet imkânlarının yeterli olduğundan emin olun.

Evden uzaklaşmaktan çekiniyorum

İnflamatuvar Barsak Hastalığı olan birçok kişi, bağımsız yaşamayı başarmaktadır. Bir miktar önceden düşünme ve planlama sayesinde güvenle evden taşınabilirsiniz.

Birçok konaklama seçeneği ve her biriyle ilgili birtakım sorular vardır.

Yurtlarda veya kampüste kalmak: Sizinle aynı tuvaleti paylaşan kaç kişi olduğunu ve odanızın içinde veya size özel bir tuvalet tahsisi için herhangi bir olanak olup olmadığını öğrenin. Bazı yurtlarda yemek temin edilirken diğerlerinde mutfak kullanma imkânı vardır. Yurdun veya binanın kendi çamaşır yıkama olanakları var mıdır veya yoksa yakınlarda bir çamaşırcı var mıdır?

Aynı evi paylaşmak: Bir daireyi, evi paylaşmak veya oda kiralamak yurtlarda kalmaktan daha fazla ‘evde’ hissettirebilir. Bir banyoyu paylaşmak zorundaysanız, tuvaletlerin odaya ne kadar yakın olduğunu ve kaç öğrencinin onları kullanacağını kontrol edin.

Üniversite stresinin İnflamatuvar Barsak (Bağırsak) Hastalığıma etkisi olacağından endişe ediyorum

Üniversite dönemi son teslim tarihleri, ödevler ve sınavlar yüzünden stresli olabilir. Stresle hastalığı kötüleşen biriyseniz, çok fazla stres yüklenmemeye ekstra dikkat etmelisiniz. Hızınızı ayarlamayı deneyin ve düzenli egzersizler, derin nefes egzersizleri veya yoga gibi sizi gevşetecek yöntemler bulun.

Diğer öğrencilere anlatmalı mıyım?

Üniversitede birçok yeni insanla tanışacaksınız ve onlara hastalığınızı anlatıp anlatmamak tamamen sizin kararınız olacaktır. Herkesin bu konuyu ele alma yöntemi farklıdır. Anlatmadan önce insanları daha iyi tanımayı tercih edebilir veya baştan itibaren onlara açık olmayı seçebilirsiniz. Bu gerçekten size kalmıştır.

Neye karar verirseniz verin, yeni insanlara hastalığınızı nasıl anlatacağınız hakkında düşünmeniz yararlı olabilir. Genel olarak, basit tutun, İnflamatuvar Barsak (Bağırsak) Hastalıklarının ne olduğunu ve daha da önemlisi sizi nasıl etkileyebildiğini kısaca açıklayın.

Birkaç kişiye anlatmak size rahatlatıcı gelebilir ve daha fazla desteklendiğinizi hissetmenize yardımcı olabilir. İnsanlar neler yaşadığınızı anlarlarsa size daha da çok yardım edebilirler.

GERİBİLDİRİM FORMU