Bu internet sitesi, Türkiye’deki okuyucular için hazırlanmıştır. Başka bir ülkenin internet sitesini görüntülemek isterseniz, lütfen
Bu internet sitesi, Türkiye’deki okuyucular için hazırlanmıştır. Başka bir ülkenin internet sitesini görüntülemek isterseniz, lütfen ülkenizi seçiniz

İnflamatuvar Barsak Hastalıkları ve İş hayatı

Ülseratif kolitiniz ve Crohn hastalığınız varsa, İnflamatuvar Barsak Hastalıklarının işiniz ve kariyeriniz üzerindeki etkisi üzerinde endişeleniyor olabilirsiniz. Eğer tanınız yakın zamanda koyulmuşsa, hastalık alevlenmesiyle (atakla) nasıl başa çıkacağınızı düşünüyor olabilirsiniz. Tanı koyulalı bir süre olmuşsa, İnflamatuvar Barsak Hastalığınıza daha iyi uyum sağlamak için onu iş ortamınıza nasıl uyarlayacağınızla ilgili önerilere ihtiyacınız olabilir.

Şunları yaşayabilirsiniz:

 • İşvereninize/yöneticinize ne anlatacağınız kaygısı
 • Sık sık ve/veya önceden kestirilemeyen şekilde tuvalet ihtiyacının olması hakkında tedirginlikler
 • Alevlenmeler sırasında hastalık izni alma hakkında endişeler
 • İş arkadaşlarınızın hastalığınızı anlamayacağı veya sizi desteklemeyeceği duygusu

Bu bölüm, işinizi en verimli şekilde nasıl yapabileceğiniz ile ilgili öneriler içerir. İsterseniz, iş yerindeki haklarınızı öğrenmek için ülkenizdeki yasaları da inceleyebilirsiniz.

İnflamatuvar Barsak Hastalıkları ve İş Hayatı modülümüzü kullanarak size ve işvereninize özel geliştirilmiş öneriler edinebilirsiniz. Bunların arasında aşağıdakiler yer almaktadır:

 • İnflamatuvar Barsak Hastalıkları ve iş hayatı hakkında bilgiler
 • Iş yerinizi daha ‘İnflamatuvar Barsak Hastalıkları Dostu’ kılmak için çalışanlara ve yöneticilere kişiselleştirilmiş öneriler
 • İşverenler için kılavuz

İşverenime neler anlatmalıyım?

İster yeni bir işe giriyor olun, ister İnflamatuvar Barsak Hastalığı tanısı koyulduğunda çalışıyor olun, hastalığınızı işvereninize/yöneticinize anlatıp anlatmayacağınızı değerlendirmeniz gerekecektir.

İşvereninize/yöneticinize anlatmak sizi utandırabilir veya korkutucu gelebilir, ancak işvereninize hastalığınızı anlatmak şu açılardan size yardımcı olacaktır:

 • İyi hissetmediğinizde dürüst olmanıza imkân vermesi ve belirtilerinizi saklamak zorunda olma gerginliğini azaltması
 • Daha rahat olmanız ve daha verimli çalışmanız için işyerinde makul düzenlemeler yapılması

İnflamatuvar Barsak Hastalığınızı yöneticinize/işvereninize anlatırken birisinin sizinle birlikte olması faydalı olabilir (iş arkadaşı, insan kaynakları, iş sağlığı veya bir sendikaya bağlıysanız, sendika temsilcisi). Bu kişi sizi destekleyebilir ve işinizde resmi bir görevi varsa (ör. İş sağlığı) iş yerinde sizi desteklemeye yardım etmek için sizinle ve işvereniz/yöneticinizle birlikte çalışabilir.

Genel olarak, işverenlerin çoğu sizin koşullarınıza anlayışla yaklaşacaklardır. Hastalığınız hakkında anlayışın yükselmesi, işvereniniz/yöneticiniz ile sizin ortak hareket etmenize yardımcı olabilir. Unutmayın ki işvereninize/yöneticinize anlatmanız, herkesin bilmesi gerektiği anlamına gelmez.

İşvereninize ‘İnflamatuvar Barsak Hastalığı olan kişilerin işvereni olmak’ konulu sayfamızdan bahsedebilirsiniz.

Çalışma arkadaşlarınıza anlatmak zor olabilir ama aynı zamanda:

 • Neden işten izin aldığınızı veya desteğe ihtiyaç duyduğunuzu anlamalarını sağlar
 • Yardım, daha iyi bir iş ilişkisi kurmanıza yardım eder
 • İhtiyacınız olan destek ve yardımı size vermelerini ve daha iyi bir çalışma ortamı yaratılmasını sağlar
 • İlaç alırken veya iyi hissetmediğinizde bunları saklamak zorunda olmadığınız anlamına gelir
 • İnsanların yanlış çıkarımlarda bulunmamalarını ve size ayrıcalıklı muamele yapıldığını düşünmemelerini sağlar
 • Hastalığınızın bulaşıcı olduğu hakkındaki korkuları giderir

Yeni bir işe gireceğim zaman işverenime İnflamatuvar Barsak Hastalığım olduğunu söylemeli miyim?

Yeni bir işe başvurduğunuzda, mülakat aşamasında İnflamatuvar Barsak Hastalığınız olduğunu açıklarsanız dezavantajlı duruma düşeceğinizden endişelenebilirsiniz. Birçok ülkede, iş teklifinde bulunmadan önce işverenlerin önceki işinizdeki hastalık izinleriniz dâhil olmak üzere sağlığınız hakkında sınırları aşan sorular sorması yasadışıdır. Bu aşamada sağlığınızla ilgili bilgi saklamak olayları daha kötü hale getirebilir. İşvereniniz daha sonra öğrendiğinde tepkisi iyi olmayacaktır. Mülakattan önce ülkenizdeki yasaları öğrenmeniz de yararlı olabilir.

İşvereninize ‘İnflamatuvar Barsak Hastalığı olan kişilerin işvereni olmak’ konulu sayfamızdan bahsedebilirsiniz. Bu sayfa, İnflamatuvar Barsak Hastalığı olan bir kişiyi çalıştırmada işverene destek sağlamaktadır.

İş haklarım nelerdir?

Hangi ülkede yaşıyor olursanız olun, hastalığınız nedeniyle ayrımcılığa maruz kalmadığınızı garanti altına alan yasal haklar vardır.

Genellikle ana sorun, işinizi olması gerektiği gibi yapıp yapamayacağınızdır ancak işvereniniz size başka görevler veya başka bir iş vermek gibi diğer seçenekleri de değerlendirebilir. Çalışma ortamındaki haklarınızı öğrenmek için ülkenizdeki yasaları incelemeyi yararlı bulabilirsiniz.

İşyerinde bana yardımcı olabilecek ne gibi düzenlemeler yapılabilir?

Aşağıdaki düzenlemeler faydalı olabilir:

 • Zaman zaman evden çalışmanıza izin verilmesi
 • Daha erken çıkma veya farklı saatlerde çalışma gibi esnek çalışma saatleri (özellikle alevlenme sırasında veya sonrasında)
 • Sınırsız tuvalet molası
 • Masanızı, çalışma alanınızı tuvaletin yakınına taşımak
 • Doktor randevuları veya tedaviler için izin verilmesi

İşe gidip gelmek gerçekten zor

İşe gitmeyi bile tek başına stresli ve zor bulabilirsiniz. Toplu taşımayla yolculuk ediyorsanız, ihtiyacınız olduğunda güzergâhınız üzerinde tuvalet bulmak zor olabilir. Yolculuğun kendisini de yorucu ve stresli bulabilirsiniz.

Şunlar size yardımcı olabilir:

 • Çalışma saatlerinizi düzenleyin. Böylece trafiğin yoğun olduğu saatlerde yolda olmazsınız ve yolculuk daha az stresli olur
 • Özellikle çok yorgun hissettiğinizde veya belirtileriniz kötü olduğunda evden çalışmayı teklif edin
 • İşe yolculuk güzergâhınızda tuvaletler olup olmadığını öğrenin. Bazı ülkelerin umumi tuvaletlerin yerini belirten internet siteleri vardır

“İşyerinde rahatsız ediliyorum”

İş arkadaşlarınız durumunuzu anlamazlarsa zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Bazen bu durum, hastalık izni aldığınız, yorgun olduğunuz veya ‘parmağınızı kıpırdatamadığınızda’ sizi rahatsız etmeleri ile sonuçlanabilir.

Her olay olduğunda olayı yazmak ve olay sırasında odada olanları not almak iyi bir fikirdir. Yöneticiniz veya işvereninizle size yapılan davranışlarla ilgili endişelerinizi gayrı resmi olarak konuşun. Sorunları bu şekilde çözebilirsiniz.

Durumun düzeldiğini hissetmezseniz, insan kaynaklarıyla veya işyerinizdeki ilgili kişiyle konuşmanız gerekebilir.

Hastalık izni aldığım zamanlarda kendimi kötü hissediyorum

Gerçekten kötü olduğunuz için izin almaktan suçluluk duymanız, sağlığınız üzerine gereksiz bir gerginlik yükleyebilir.

İnflamatuvar Barsak Hastalığınız varsa, bir noktada işe gitmemeniz gerekebilecektir. İşvereninizle aranızdaki gerginliği gidermek için şunları yapabilirsiniz:

 • İşvereninizin yokluğunuzda sizinle nasıl irtibat kuracağı hakkında karşılıklı olarak kabul ettiğiniz bir prosedür hazırlamak (mümkünse önceden hazırlayın). E-posta veya telefonla irtibat kurmayı tercih edebilirsiniz. Sizinle kimin temasa geçeceği ve bunun hangi aralıklarla olacağı (her gün, haftada bir) üzerinde anlaşmak, her iki tarafa da ne yapılacağını anlamada yardımcı olur.
 • İşverenle irtibatta olmak yararlı olabilir. Ne kadar süreyle işyerinde olmayacağınızı belirlemeye çalışın. Böylece işvereniniz gerekli düzenlemeleri yapabilir.

İyileşmeden işe dönmek için baskı altında hissetmemeniz önemlidir.

Uzun zaman izin aldıktan sonra işe geri dönmekten endişe duyuyorum

İnflamatuvar Barsak Hastalığınız nedeniyle birkaç hafta veya ay işten uzak kaldıysanız, uzun bir aradan sonra işe dönmek stres verici gelebilir. İşe dönmeye hazır olduğunuzu düşündüğünüzde işverenlerinizle ve iş arkadaşlarınızla konuşun. Sizden döndüğünüz ilk günlerde ne beklenebileceğini öğrenin, böylece hazırlanabilirsiniz.

Birkaç saatle başlayıp süreyi zamanla arttırarak işe kademeli olarak dönmek de yararlı olabilir.

İnflamatuvar Barsak Hastalığımı ve işimi aynı anda idare edemiyorum

İşvereninizle konuştuysanız ve işyerinde düzenlemeler yapıldıysa, sağlık ihtiyaçlarınızla daha uyumlu başka bir kariyer yolunu seçmenin zamanının geldiğini düşünebilirsiniz.

 • Çalışma saatlerinizi azaltın. Yarı zamanlı çalışmak veya işi paylaşmak tam zamanlı çalışmanın stresini giderebilir
 • Yol önemli bir sorunsa, evinize yakın benzer bir iş aramayı düşünebilirsiniz
 • Kendi işinizde çalışmak/kendi işinizi kurmak, zor ve bazen istikrarsız olma ihtimali olsa da, bu durum kendi kendinizin patronu olmanızı ve çalışma saatlerinizi kontrol etme şansını sağlayacaktır. Aynı zamanda evden çalışmanız da mümkün olacaktır.
 • Tekrar eğitim almayı deneyin. Yarı zamanlı olarak, evden veya az çalışma saatleriyle çalışabileceğiniz yeni bir kariyere başlamak da sağlık ihtiyaçlarınıza daha uygun bir çalışma hayatı kurmanıza yardımcı olabilir.

GERİBİLDİRİM FORMU