Bu internet sitesi, Türkiye’deki okuyucular için hazırlanmıştır. Başka bir ülkenin internet sitesini görüntülemek isterseniz, lütfen
Bu internet sitesi, Türkiye’deki okuyucular için hazırlanmıştır. Başka bir ülkenin internet sitesini görüntülemek isterseniz, lütfen ülkenizi seçiniz

ARKADAŞLARA VE AİLEYE ANLATMA

İnflamatuvar Barsak (Bağırsak) Hastalıkları hakkında diğer kişilerle, hatta eşinizle, ailenizle veya arkadaşlarınızla bile konuşmak zor olabilir. Ülseratif kolitinizde veya Crohn hastalığınızda karşılaştığınız sorunlar hakkında konuşmaktan utanabilir ve kendinizi yalnız hissedebilirsiniz. Ama konuşacak birilerini bulmanız, hastalığınız hakkında daha olumlu hissetmenize ve bazen de sorunlarınıza pratik çözümler bulmanıza çok yardımcı olabilir.

Kimlere anlatmalıyım?

Tanıdığınız herkese hastalığınızı anlatmayı istemeyebilirsiniz. Aileniz veya arkadaşlarınız arasında tanınızdan söz edebileceğiniz bir-iki önemli kişi seçmeniz iyi olabilir.

Genç bir insansanız, ebeveynlerinizin ve en yakın aile bireylerinizin durumunuzu bilmesi gerekir. İleri yaştaysanız ve eşiniz varsa, tanınızı paylaşacağınız en önemli kişi muhtemelen odur. Doktorunuzla randevunuza sizinle gelmeleri, aynı mesajları duyduğunuzu teyit etmenizde yardımcı olacaktır.

İsterseniz daha sonra daha geniş bir arkadaş, aile, iş arkadaşı ve öğretmen grubunuzla hastalığınız hakkındaki bilgileri paylaşabilirsiniz. Bu aslında sizin kendinizi açmakta ne derece rahat olduğunuzla ve o kişiyle ilişkinizin nasıl olduğuna bağlıdır. Unutmayın, farklı insanlara farklı düzeyde bilgi verebilirsiniz.

Hastalığınızın bazı yönleri hakkında konuşmak zor gelse de, yakınlarınıza teşhisinizle ilgili bilgi vermeniz, neler yaşadığınızı ve neyle karşılaşacaklarını anlamalarını sağlayacaktır. Bu sayede, özellikle bir alevlenme sırasında daha destekleyici olabileceklerdir.

Onlara ne anlatmalıyım?

Bir kişiye İnflamatuvar Barsak (Bağırsak) Hastalığınızdan söz ettiğinizde, kiminle konuştuğunuza bağlı olarak, durumun ne olduğunu ve bunun sizi gerek duygusal gerekse gerçek hayatta nasıl etkileyebileceğini anlamaları önemlidir. Unutmayın ki, durumunuz hakkında ne kadar ayrıntı vereceğiniz sizin isteğinize bağlıdır. Yaşadığınız bazı durumlar hakkında bilgileri olması, neler yaşadığınızı ve karşılaşabileceğiniz sorunları anlamalarına yardımcı olacaktır.

Şunları anlatmak isteyebilirsiniz:

 • Hastalığınızın ne olduğunu: Ülseratif kolit veya Crohn hastalığı
 • İnflamatuvar Barsak (Bağırsak) Hastalığınız ile ilgili kaygılarınızın neler olduğunu
 • Belirtilerinizin ayrıntılarını ve bunların sizi gündelik hayatta nasıl etkilediğini
 • İnflamatuvar Barsak (Bağırsak) Hastalığınızı başarıyla yönetmek için onlardan hangi destekleri beklediğinizi

Hastalığın hangi yönlerini güç ve zorlayıcı bulduğunuzu açıklamak da yardımcı olabilir.

Bunların bazıları aşağıdakiler olabilir:

 • Alevlenme sırasında size neler olduğu
 • Belirtilerinizle ilgili yaşadığınız utanç verici herhangi bir durum
 • Zaman zaman acilen bir tuvalet bulmanız gerektiği
 • Neden kimi zaman halka açık yerlere gitmek istemediğiniz – bu durum sosyal hayatınızın bazı alanlarını daha zorlayıcı hale getirebilir ama arkadaşlar ve aile size destek olabilirse ve planlamanıza yardım edebilirlerse, bunu idare etmek kolaylaşacaktır
 • Kullandığınız ilaçların olası yan etkileri. Böylece bunun yaşamınızı nasıl etkileyebileceğini anlayabilirler

Hastalığınızı başkalarına anlatırken, onlara sorularına yanıt bulabilecekleri bilgi kaynaklarını veya bir kaynak listesini vermek yardımcı olabilir. Bazı insanlar daha ilgili olabilir ve sizi desteklemek adına birçok ayrıntılı bilgiyle ilgilenebilirler. Diğerleri için sadece basit gerçekler ve pratik noktalar yeterli olabilir.

Onlardan ne yapmalarını istemeliyim?

Ne tür bir yardıma ihtiyacınız olabileceğine göre arkadaşlarınıza ve ailenize önerilerde bulunmanız gerekebilir.

Bunların bazıları aşağıdakiler olabilir:

 • Bazen kendinizi bazı şeyler yapacak kadar iyi hissetmediğinizde anlayış göstermeleri
 • Aktivite seçiminde esneklik – kimi zaman dışarı çıkmak yerine evde kalmaya ihtiyacınız olabilir
 • Banyoyu boş bırakmak veya kısa süre içinde boşaltmak
 • Buzdolabında ilaçlar için boş yer bırakmalarını sağlamak
 • Sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmeniz ve iyi hissettiğinizde bile ilaçlarınızı almaya devam etmeniz için size cesaret ve destek vermeleri

Eğer gençseniz veya iyi hissetmediğinizde size bakacak birisi varsa, onları ebeveynler ve hastaya bakanlar için hazırlanmış bilgileri okumaları konusunda teşvik edin. İnflamatuvar Barsak Hastalarının ebeveynleri veya İnflamatuvar Barsak Hastalarının bakımıyla ilgilenenler için daha fazla bilgi edinin.

GERİBİLDİRİM FORMU