Bu internet sitesi, Türkiye’deki okuyucular için hazırlanmıştır. Başka bir ülkenin internet sitesini görüntülemek isterseniz, lütfen
Bu internet sitesi, Türkiye’deki okuyucular için hazırlanmıştır. Başka bir ülkenin internet sitesini görüntülemek isterseniz, lütfen ülkenizi seçiniz

Özel İLİŞKİLER

İnflamatuvar Barsak (Bağırsak) Hastalıklarının  özel ve cinsel ilişkileriniz üzerine etkisi hakkında kaygılanmanız doğaldır. İnflamatuvar Barsak (Bağırsak) Hastalıkları ile yaşayan birçok kişi için özel ilişki konusu haklı ve önemli bir endişedir. Bu konunun doktorunuzla konuşmak için fazla özel veya utandırıcı olduğunu düşünebilirsiniz.

Şunu söyleyebiliriz ki; İnflamatuvar Barsak (Bağırsak) Hastalıkları çoğunlukla cinsel ilişkiye girmenizi fiziksel olarak etkilemez. Ama doğrusunu söylemek gerekirse, özellikle alevlenmeler sırasında cinsel ilişkiyi istemeyeceğiniz zamanlar olacaktır. Ancak İnflamatuvar Barsak (Bağırsak) Hastalıkları nasıl yönetilebiliyorsa, cinsel istek ve cinsel faaliyete etkisi de yönetilebilir. En önemlisi, duygusal ve psikolojik sorunlarla baş etmektir.

Duygular

Konu hastalığınız olduğunda birçok duygu hissediyor olabilirsiniz. Mevcut veya yeni bir ilişkiniz olduğunda farklı birtakım duygular hissediyor da olabilirsiniz. Bunların arasında utanma, endişe, kaygı veya üzüntü olabilir.

Bunların nedeni kendiniz ve kendinize güveniniz hakkında nasıl hissettiğinizin yanı sıra fiziksel sorunlar da olabilir (rahatsızlık veya ıstırap veren belirtilerinizin olması).

Endişeleriniz arasında aşağıdakiler olabilir:

 • Ülseratif kolit veya Crohn hastalığı cinsel ilişkinin acı vermesine neden olur mu?
 • Ya kokarsam?
 • Ya cinsel ilişki sırasında tuvaletim gelirse?
 • Aldığım ilacın cinsel isteğime/cinsel yaşamıma etkisi ne olur?

Bu korkular tamamen doğaldır. Doktorunuzla ve mümkünse –ilşkide olduğunuz kişi ile konuşun. Unutmayın ki herhangi bir endişe hakkında konuşmak, utanma duygunuzu yok edecek ve rahatlamanıza yardım edecektir. Hastalığın aktif olduğu dönemleri, genellikle ‘normal’ bir hayatı tekrar yaşayabileceğiniz çok daha iyi remisyon dönemlerinin izlediğini daima aklınızda bulundurun.

Eşinize tam olarak nasıl hissettiğinizi ve ondan ne zaman ekstra destek isteyebileceğinizi söyleyin. Beden algınızı nasıl etkilediği dâhil olmak üzere hastalık hakkında bilgi paylaşmanız, yakınlaşmayı kolaylaştırabilir. Bunu nasıl yaptığınız önemlidir. Basit tutun. Başlangıçta İnflamatuvar Barsak (Bağırsak) Hastalıkları hakkında her ayrıntıyı vermeye hiç gerek yoktur. İkiniz de daha rahat hissettikçe çok sayıda sohbetiniz olacaktır. Kendinizi dürüstçe ve güvenle paylaşın, endişe ve kötümserlikle değil. İnsanlar sizden doğru işaretleri alacaklardır.

Konuşmanın başlangıç noktası olarak partnerinize bu internet sitesini gösterebilirsiniz. Sevgi dolu ilişkilerinizin ve arkadaşlar ile aileden oluşan bir çevreniz olması, yaşam kalitenizde büyük bir fark yaratabilir.

Konuşmanın ve dinlemenin önemi

Cinsel ilişkiyle ilgili sorunlar yaşıyorsanız, özellikle de cinsel ilişki sırasında olan acılardan mustaripseniz bunu İnflamatuvar Barsak (Bağırsak) Hastalıkları uzmanına anlatmanız önemlidir. İnflamatuvar Barsak 8Bağırsak) Hastalıkları uzmanı ile bu konuları konuşmaktan rahatsızlık duyuyorsanız, kendi hemşireniz yada doktorunuzla konuşmak daha rahat hissettirebilir.

Pratik ipuçları

Cinsel yakınlığı daha kolay kılmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır:

 • Gece fitil kullanmanız gerekiyorsa, cinsel ilişkiden sonra tatbik edin. Bu, ilişki sırasında tuvalete gitme ihtiyacınız olması ihtimalini düşürecektir
 • Cinsel ilişki sırasında acı veya rahatsızlık yaşıyorsanız kayganlaştırıcı bir jel kullanın

Yakınlaşma her zaman cinsel ilişki anlamına gelmez. İyi hissetmediğinizde cinsel ilişkiye girmeden öpüşme ve kucaklaşma da her ikinize de büyük haz verebilir.

Unutmayın ki İnflamatuvar Barsak (Bağırsak) Hastalığınız nedeniyle bunalmış ve utanmış hissettiğiniz zamanlarda bile, bu kim olduğunuzun sadece bir tarafıdır. İlişkinizin tamamını; paylaştığınız deneyimleri, hayalleri ve amaçları aklınızda bulundurmaya çalışın.

Yaygın endişeler

İnflamatuvar Barsak (Bağırsak) Hastalıklarının belirtileri ve etkileriyle başa çıkmaya çalışırken cinsel ilişki aklınıza gelebilecek son şey olsa da, kendinizi daha huzurlu hissettirecek yollar bulabilirsiniz.

 • Gerçekten yorgun hissediyorum: Bol miktarda dinlendiğinize ve uyuduğunuza emin olun. İnflamatuvar Barsak (Bağırsak) Hastalıklarının fiziksel etkileri, size yorgun hissettirecek güçlü duygulara da neden olabilir. Mümkün olduğu kadar çok rahatlamaya çalışın ve uygun görüyorsanız endişelerinizi partnerinizle paylaşın. Yakınlaşma anları için daha az yorgun olduğunuz zamanlar bulmayı düşünün; gece yaptığınız son şey yerine sabah yaptığınız ilk şey olması gibi.
 • İlaçlarım cinsel hayatımı engelliyor: Ülseratif kolit veya Crohn hastalığına sahip olmak, yatma zamanında lavman veya fitil kullanmak anlamına gelebilir. Bu da plansız (doğal gelişen) cinsel hayatı engelleyebilir. Bunu yaşıyorsanız, gece yatarken değil günün başka bir zamanında cinselliği yaşamaya çalışın.
 • Çekici olduğumu hissetmiyorum: Nasıl hissettiğinizi partnerinizle konuşun. Cevabına şaşırabilirsiniz. Sizin gördüğünüz bütün kusurları görmeme ihtimalleri oldukça yüksektir. Kendinizi daha çekici kılmak için yapabileceklerinizi düşünün: güzel giysiler, yeni bir saç kesimi veya yakınlaşma anları için hoş bir ortam ayarlamak
 • Cinsel ilişki acı veriyor: İnflamatuvar Barsak Hastalıklarının komplikasyonları (ör. fistüller, infeksiyon veya darlıklar) cinsel ilişki sırasında acıya neden olur. Durum böyleyse doktorunuzla konuşun.
 • Cerrahi müdahale beni nasıl etkileyecek? Cerrahi müdahale, sadece diğer tedavi türleri sonuç vermezse yapılır ve cerrahınız yara izi kalma riskini en aza indirmeye çalışacaktır. Nadiren stoma gerekebilir. Buna alışmak için zaman ve uyum sağlama süresi gerekse de, sizin ve partnerinizin bu sorunların herhangi birinin üstesinden gelmenizin en iyi yolu bu konularda konuşmaktır. Eşiniz İnflamatuvar Barsak Hastalıkları hakkında ne kadar çok bilgi edinirse, o kadar fazla anlayışlı olacaktır.

İnflamatuvar Barsak 8Bağırsak) Hastalıkları ve cerrahi müdahale

Doktorunuzla İnflamatuvar Barsak 8Bağırsak) Hastalığınızın olası bir tedavisi olarak cerrahi müdahale konusunu görüşmüş olabilirsiniz. Ülseratif koliti olan hastalarda ameliyat tam iyileşmeyi sağlayabilir. Crohn hastalığı olan hastalarda ise, belirli bir bölüm veya barsaklarınızın bazı kısımları kötü etkilendiyse ameliyat önerilebilir.

Ameliyat olan çoğu hasta az sayıda komplikasyonla tam ve eksiksiz olarak iyileşse de, ameliyat sonucunda oluşabilecek bazı değişiklikleri bilmeniz önemlidir.

 • Kadınlar: Libidonuzda (cinsel istek) azalma veya libido kaybı yaşayabilirsiniz. Bu genellikle, kendi beden algınızın değişmesi ve daha az çekici hissetmenizin sonucudur. Cinsel bölgelerde daha az his duyabilirsiniz, bu da uyarılmanın olmamasına ve vajinal kuruluğa neden olabilir. Bunlar bazen ilişkide rahatsızlık veya acı hissettirebilir
 • Kayganlaştırıcı jel kullanmak ve farklı pozisyonlar denemek cinsel ilişkinizin iyileşmesine yardımcı olur. Önemli olan eşinizle konuşmanız ve eşinizden, sizi hala çekici bulduğu hakkında güvence istemekten korkmamanızdır.
 • Erkekler: Genital organların çevresindeki sinirler (barsak bölgesine çok yakındır) bazen ameliyat sırasında kesilebilir veya hasar görebilir. Bu durum ereksiyon ve boşalma problemi yaratabilir. Çoğu durumda, sinirler tam olarak iyileşir ve bu durumun tamamen geçmesi beklenir ancak bu birkaç yıl sürebilir. Eşinizle konuşun ve sabırlı olmasını isteyin. Bu süre zarfında, cinsel hazza ulaşmak için alternatif yöntemler keşfedin.

Bu sorunlar iki yıldan uzun sürerse doktorunuzla konuşun. Doktorunuz daha detaylı tavsiyeler almanız için sizi bir psikoloğa veya psikiyatriste sevk edebilir.

GERİBİLDİRİM FORMU