Bu internet sitesi, Türkiye’deki okuyucular için hazırlanmıştır. Başka bir ülkenin internet sitesini görüntülemek isterseniz, lütfen
Bu internet sitesi, Türkiye’deki okuyucular için hazırlanmıştır. Başka bir ülkenin internet sitesini görüntülemek isterseniz, lütfen ülkenizi seçiniz

Yaşam tarzı ÖNEMLİDİR

İlaç kullanmak,  İnflamatuvar Barsak Hastalıklarını yönetmenin sadece bir parçasıdır. Hem Ülseratif kolit hem de Crohn hastalığı, yaşam biçimindeki olumlu değişikliklere iyi tepki verecektir. Bu da belirtilerin daha iyi kontrol altına alınmasına ve daha az komplikasyona neden olur.

Bunların arasında:

Ruh hali

Üzüntünün kendisi İnflamatuvar Barsak Hastalıklarına neden olmasa da, bazı kişilerde stresli durumlar veya kuvvetli duygular belirtilerin alevlenmesine yol açabilir. Bu, stresli herkesin alevlenme yaşayacağı anlamına gelmez ama stresin sorun yaratabileceğini bilen bir İnflamatuvar Barsak Hastasıysanız, hazırlıklı olmak ve bazı stres yönetimi tekniklerini öğrenmek yararlı olabilir.

Stres hayatta sürekli olarak mevcut olabilir: iş değiştirme, evlenme, taşınma, aileden birinin ölümü, çocuk yetiştirme veya yaşlı ebeveynlerin bakımıyla ilgilenmenin tümü strese neden olabilir. Kronik bir hastalığınızın olması tek başına strese neden olabilir. Yaşamdaki küçük can sıkıntıları bile stres yaratabilir. Stres yaratan olayları tamamen önleyemezsiniz ama onlara tepkinizi değiştirmeniz mümkün olabilir.

Stresinizi yönetmek için bazı örnekler:

 • Rahatlatıcı müzikler dinleyin
 • Huzurlu bir yerde yürüyüşe çıkın
 • Meditasyon yapın veya karanlık bir odada birkaç dakika uzanın
 • Bir arkadaşınızla veya terapistinizle konuşun
 • Uzun bir banyo yapın
 • Kitap okuyun
 • Biofeedback adı verilen tedavi yöntemini deneyin.
 • Rahatlama ve nefes egzersizleri yapın
 • Yoga veya tai chi yapın
 • Hipnoz tedavisi alın

Stresle başa çıkmakta gerçekten zorlanıyorsanız ve kendinizi çoğu zaman oldukça endişeli ve gergin hissediyorsanız, bilişsel davranışçı terapi (CBT) veya nöro linguistik programlama (NLP) gibi yapılandırılmış sinir rahatlatma tekniklerini uygulamayı düşünebilirsiniz.

Sigara

Akciğerlerinizi ve kalbinizi etkilemesinin yanı sıra, sigara aynı zamanda:

 • Crohn hastalığına yakalanma riskini yükseltir
 • Alevlenmeleri tetikler
 • Crohn hastalığı olan kişilerde apse ve/veya fistül oluşumu riskini yükseltir

Sigara kullananların:

 • Hastalıkları daha fazla nükseder. Crohn hastalığı olan hastalarda bu oran %50-100 arasında olabilir
 • Ameliyat ihtiyaçları artar
 • Bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlara daha fazla gereksinimleri olur

Unutmayın, ne kadar fazla sigara içerseniz İnflamatuvar Barsak Hastalıklarının nüksetme ihtimali o kadar fazladır.

Bunun aksine, sigarayı bırakan Crohn hastalığı hastalarının:

 • Sigara kullananlardan %65 daha az alevlenme yaşadıkları
 • Hastalığı kontrol etmek için ilaca daha az ihtiyaç duydukları bildirilmiştir.

Ülseratif kolit, sigara kullanmayanlarda ve sigarayı bırakanlarda daha fazla oluşma eğilimi gösterir. Ancak, Ülseratif koliti olan kişilerde sigarayı bırakmak hastalığın alevlenmesine neden olur. Sigaranın bu koruyucu etkisine neyin sebep olduğu bilinmemektedir. Ancak tütün kullanımı akciğer kanseri ve kalp hastalıkları dâhil birçok sağlık riski taşıdığından, bu riskler koruyucu herhangi bir etkiye nazaran daha önemlidir.

Alkol

İnflamatuvar Barsak Hastalığınız olduğunda alkol alabilmenize rağmen bu konuda makul davranmalısınız. Doktorunuzla görüşerek sizin durumunuzda hangi miktarın makul olduğunu öğrenebilirsiniz.

Diğer ilaçlar

İnflamatuvar Barsak Hastalığınızı yönetmek için  idame ilaçlar kullanmanın yanı sıra, gerek ülseratif koliti gerekse de Crohn hastalığı olan hastalar, kullandıkları diğer ilaçların da alevlenmeye neden olmadığına emin olmalıdırlar.

 • Aspirin, naproksen ve ibuprofen gibi non-steroidal antiinflamatuvarlar (NSAID) alevlenmeleri tetikleyebilirler. Hafif ağrılar için veya ateş düşürmek için parasetamol alın veya doktorunuzla konuşun
 • Antibiyotikler, barsakta yaşayan bakterilerde bir dengesizlik yaratabilirler. Bu değişiklikler ishale (antibiyotik alımından kaynaklanan ishal) neden olabilir veya alevlenmeye neden olabilen belirli bakterilerin aşırı gelişmesine yol açabilir. Antibiyotik alıyor ve İnflamatuvar Barsak Hastalığı belirtilerinizde alevlenme yaşıyorsanız, bunu doktorunuza bildirmeniz önemlidir. Mide-barsak bölgesinde olmayan infeksiyonlar için olsa bile, yakın zamanda antibiyotik aldıysanız bunu doktorunuza bildirmelisiniz.

Reçeteli veya reçetesiz ilaçları satın alırken daima doktorunuza veya eczacınıza İnflamatuvar Barsak Hastası olduğunuzu söylemelisiniz. Böylece onlar da ilaçların kullanmanızın uygun olup olmadığını kontrol edebilirler.

Kaynakça:
1: Smoking and Crohns Disease. Available at: http://www.crohnsandcolitis.com.au/smoking-and-crohns.php Accessed May 2014
2: Johnson, G.J., Cosnes, J., and Mansfield, J.C. (2005). Review article: smoking cessation as primary therapy to modify the course of Crohn’s disease. Aliment. Pharmacol. Ther. 21, 921–931.

GERİBİLDİRİM FORMU